Magyar Energetika

Villamos energia

energia-gazdaságtanenergiastratégia

A tavalyi villamosenergia-ellátásunkról

2021/1. lapszám | Stróbl Alajos |  481 |

A tavalyi villamosenergia-ellátásunkról

A korai tájékoztatás értékes lehet akkor, ha az erősen és gyorsan változó környezetben a jövő tervezéséhez, az előrelátáshoz bizonyos segítséget ad. Január első napjaiban már adatokat lehet gyűjteni az óév fontosabb meghatározóiról, még ha azok nem is hivatalosak, és azokra még hónapokat, negyedéveket kell várni. A MAVIR honlapján nagyon sok fontos számadatot, jelzést lehet találni – még negyedórás bontásban is – a hazai villamosenergia-ellátás tényeiről. A rendszer irányítója ugyan jelzi, hogy „az adatok tájékoztató jellegűek”, azt azonban nem, hogy kinek melyik adat lehet a fontosabb. Itt csak a fizikai jellemzőkről kap megjegyzésekkel bőven ellátott felvilágosítást az olvasó. Pénzügyi, gazdasági, környezetvédelmi adatokat ne keressen. A szerző reméli, hogy még így is tud valami olyat mondani, amiből irányzatok vázolhatók a közeli és a távoli jövőnkre.

A 2020. esztendő több szempontból is újakat hozott a magyarországi villamosenergia-ellátásban. Alapvetően három újdonság emelhető ki:

  1. Az év elején megjelent a Nemzeti Energiastratégia (NEs), és kiegészítésképpen terveket hoztak nyilvánosságra energetikánk és időjárásunk változásának megítéléséhez.
  2. További lendületet kapott az előző évben beindult és támogatott naperőmű-létesítés, miközben korábban éveket kellett várni az új termelőegységek üzembe helyezésére.
  3. A legjobban minket az új koronavírus okozta járvány érintett márciustól, és ennek voltak kihatásai a villamosenergia- ellátásra.

Természetesen az európai környezetnek, a világszerte tapasztalt irányoknak is voltak hatásai.

Nem lehet egy rövid tájékoztató cikkben az egész hazai villamosenergia- ellátással foglalkozni, elég csak a forrásoldalt, a termelést és a beszerzést követni. A villamos hálózati területekre nem térhetek ki. Nem foglalkozom a meghatározónak tűnő környezetváltozással, az időjárással, nem akarok ugyan semleges lenni, de ez a téma nagyon messze vezetne. Jelzéseket azonban adhatok ebben a jövőt befolyásoló fontos szakmában.

Az ellátásunk közelmúltját csak három területre szűkítve mutatom be: (i) energetikára (GWh-ban), (ii) teljesítőképességekre, teljesítményekre (MW-ban) és (iii) mutatószámokra (arányokkal, százalékokkal). Nem foglalkozom a kapcsolt energiatermeléssel, mert azt e folyóirat tavalyi második számában megtettem. Nem foglalkozom a piaccal, a tőzsdével, a tarifával, a káros és terhes anyagok kibocsátásával. A cikk végén azonban röviden kitérek az összesített energiamérlegre, főleg a végső energiafelhasználásra – sajnos csak a 2019. évire.

Időben nem csak egy évre tekintek vissza, hanem gyakran többre is, hiszen most fejeződött be századunk második évtizede. Az éves bontások mellett ki kell térnem a havi és a heti adatokra, hogy a változások okai feltűnjenek. Szerettem volna jellemző napi diagramokat is bemutatni, de ez már túlzottan szórta volna figyelmüket.

A forrás a Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító ZRt., a MAVIR honlapja [1], ahol a „Partnereink” fejezet „Adatpublikációk és kiadványok” című része, de főleg a „VER aktuális adatok” tárháza nyújtott értékes számokat. Nem csak diagramokat, hanem negyedórás mérési adatokat lehet ott találni exceltáblázatokban, ahol bizony a sok negatív szám gondot okozott az energiát kiadó átlagolásban. Ki kell ezért majd térnem ezekre, ha meg akarom különböztetni a termelést és a fogyasztást.

A teljes cikket csak előfizetőink olvashatják, bejelentkezés után.

Ha van előfizetése, .
Még nem előfizetőnk? Válasszon előfizetési konstrukcióink közül!

Előfizetés

Villamos energia

energia-gazdaságtanenergiastratégia