Magyar Energetika

akkumulátorenergiatárolás

A villamos energia akkumulátoros tárolásának jövőképe

2019/1. lapszám | Magyar Energetika |  639 |

Az alábbi tartalom archív, 5 éve frissült utoljára. A cikkben szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették.

A villamos energia akkumulátoros tárolásának jövőképe

A Bloomberg New Energy Finance előrejelzése szerint az akkumulátor-boom megérkezett Kínába, Kaliforniába, és lassacskán felüti a fejét mindenfelé a világon. Térfoglalása gyorsabban növekszik, mint azt bárki korábban gondolta volna.

A világ villamosenergia-tárolási piacán érzékelhető nem várt növekedés 2040-re csaknem 1 TW tárolókapacitás-igényt jelenthet, amelyhez 620 milliárd USD befektetés tartozna. A növekedés elsődleges hajtóereje az akkumulátorok gyártási költségének látványos csökkenése. A mai áron számítható fajlagos beruházási költségek 2030-ra várhatóan 50%-kal csökkenek. A növekedésre ható tényezők közül a költségek csökkenése mellett az e-mobilitás és a naperőművek ugyancsak viharos gyorsaságú elterjedése, valamint a jelenleg gyengén ellátott távoli vidékek villamosenergia-igényének növekedése ugyancsak jelentős súllyal esik a latba.

A fentebb említett két fontos piac közül Kínában jelenleg épül ki az akkumulátorgyártó ipar, amely a növekedés legfontosabb szereplője. Kaliforniában eközben az utóbbi években számos olyan új jogszabály született, amelyek közvetve vagy közvetlenül egyre növelik az akkumulátorok iránti keresletet. Az egyik ilyen rendelet értelmében az USA nyugati államában 2045-ig karbonmentes forrásokból kell fedezni a teljes villamosenergia-igényt.

A Bloomberg New Energy Finance szerint az akkumulátorok jövőjével kapcsolatban a legfontosabb előrejelzések a következők:

  1. 2020-ra az évente telepített tárolási kapacitás eléri az 50 GWh-t. Korábban ezt a határidőt három évvel későbbre jósolták.
  2. 2040-ben a villamosenergia-tárolási kapacitás eléri a világon beépített erőművek teljesítőképességének 7%-át.
  3. A tárolókapacitásoknak kb. 45%-a Ázsia és Óceánia területén, 29%-a Európában, a Közép-Keleten és Afrikában létesül. Az amerikai kontinensen 26%-os részarányra lehet számítani.
  4. A tárolók nagyobb részét a közművi energiatársaságok létesítik a 30-as évek közepéig, azt követően azonban az üzleti szféra, a különböző ipartelepek és ingatlanok vezetik majd a listát.
  5. Az akkumulátorokat minden bizonnyal elsősorban Kínában, az USA-ban, Indiában, Japánban, Németországban, Franciaországban, Ausztráliában, Dél-Koreában és az Egyesült Királyságban gyártják majd. Manapság Dél-Korea a legnagyobb gyártó, de őket az USA, majd később Kína is minden bizonnyal meg fogja előzni.
  6. A tárolás Afrika fejlődő országaiban is teret nyer a jövőben. Az energetikai társaságok előbb-utóbb felismerik, hogy a távoli országokban olcsóbb naperőműveket, dízelgenerátorokat és akkumulátorokat építeni, illetve telepíteni, mint otthon bővíteni a villamosenergia-hálózatot vagy hagyományos erőműveket létesíteni.

Forrás: https://www.renewableenergyworld.com/articles/2018/11/

2019/1. lapszám | Magyar Energetika |  639 |

akkumulátorenergiatárolás