Lektorált tudományos közleményModellezés
Matematikai modell fejlesztése és validálása lakóépületek energiaigényét befolyásoló hidraulikai kapcsolások vizsgálatára
2022/3. lapszám | Páger Szabolcs, Földi László, Géczi Gábor | 755 |
A közelmúltban végbement technikai-technológiai fejlődés jelentős mértékű épületenergetikai fejlesztéseket tett lehetővé. Megemlíthető a hőszivattyúk elterjedése, a központi hővisszanyerővel ellátott szellőztető rendszerek kialakítása, az alacsony hőmérsékletű felületfűtési és -hűtési rendszerek alkalmazása. Javultak a nyílászáró egységek energetikai tulajdonságai, teret hódított a frekvenciaváltós szivattyúk beépítése, és feltétlenül meg kell említeni az épületautomatika rendszerek sokoldalúságát is. Minden felsorolt megoldás csökkentheti a lakóépületek energiaigényét/ felhasználását, azonban eredményességük a legtöbb esetben függ az alkalmazott hidraulikai kapcsolások kialakításától is.
Hosszútávú célként tűztük ki, hogy adott építészeti kialakítás és épületgépészeti elemek mellett számszerűsíthető információkat kapjunk az alkalmazott hidraulikai kapcsolások révén elérhető energiamegtakarításról. Ennek első lépéseként egy referencia épületnek választott családi házra Matlab SimulinkTM alapú modellt illesztettünk és összehasonlítottuk egymással a ház különböző pontjaira a modellel számított és az ott mért hőmérsékleti adatokat. Megállapítottuk, hogy a mért és számított értékek 86%- os illeszkedést/egyezést mutatnak. További feladunknak tekintjük, hogy a hidraulikai rendszert a matematikai modellbe illesszük; ehhez a hidraulikai mérőfal már elkészült, a méréseket folyamatosan végezzük.
A teljes cikket csak előfizetőink olvashatják, bejelentkezés után.
Ha van előfizetése, itt tud bejelentkezni.
Még nem előfizetőnk? Válasszon előfizetési konstrukcióink közül!