Magyar Energetika

Hidrogén

A földgáz-infrastruktúra használata hidrogén szállítására

2021/3. lapszám | Gaál László, Bölkény Péter |  464 |

A földgáz-infrastruktúra használata hidrogén szállítására

Az elmúlt években több olyan cikk is megjelent az energetikai szaksajtóban, amelyek deklarálták, hogy a XXI. században a hidrogén lesz az „új olaj”. Mivel jelenleg még nem beszélhetünk összeurópai hidrogénpiacról, határkeresztező hidrogénvezetékek sem léteznek, valamint a vonatkozó európai uniós, illetve magyar szabályozási keretrendszer sem született még meg, úgy tűnhet, egyelőre a hidrogén „füstje” nagyobb, mint a lángja. Azonban kétségkívül ígéretes technológiá(k)ról van szó, amely az elmúlt egy-két évben a magyar iparági szereplők, szabályozó hatóságok és döntéshozók figyelmét is egyre inkább felkeltette. Véleményünk szerint a jövő hidrogéngazdaságának kialakításában a földgázszállítási rendszerüzemeltetőknek kiemelt szerepük lesz. Az FGSZ-hez hasonló vállalatok több évtizedes tapasztalattal rendelkeznek a földgáz szállításában, a felhalmozott know-how – valamint a kiterjedt földgáz-infrastruktúra – pedig olyan alapot nyújt, amire építve gyors és költséghatékony módon valósítható meg a hidrogénre történő átállás. Cikkünkben a meglévő földgázrendszerre épülő hidrogénszállítás megvalósítását kitűző stratégiai dokumentumokat és az eddig felmerült, a hidrogén(keverékek) biztonságos szállítása előtt megoldandó műszaki problémákat ismertetjük.

Az európai zöld megállapodás [1] 2019 decemberi bemutatása óta egyre intenzívebb jogalkotói, fejlesztői, valamint tudományos munka zajlik a hidrogéntechnológiák energetikai célú felhasználásának terén. A koronavírus-járvány okozta gazdasági visszaesés negatív hatásai sem vetették vissza az Európai Unió ambícióit a jövő ún. hidrogéngazdaságának a kialakításában, sőt, az EU egyre gyorsuló ütemet vár ezen karbonsemleges és alacsony karbontartalmú technológiák elterjedésében. A növekvő tempót a 2021 júliusi „Irány az 55%!” [2] intézkedéscsomag hidrogéntechnológiával foglalkozó részei is jól illusztrálják, melyek egyebek mellett javaslatot tesznek arra is, hogy az EU iparában felhasznált hidrogén 50%-a megújuló forrásokból származzon 2030-ra.

A hidrogéntechnológiák széles körű európai és globális elterjedésének azonban alapfeltétele a hidrogén határokon átnyúló, a termelő és a fogyasztó régiók közötti szállítása, egyidejűleg pedig az európai uniós belső hidrogénpiac megteremtése. Jelenlegi tudásunk szerint a hidrogén nagy mennyiségű, határokon átnyúló szállításának legköltséghatékonyabb [3] módja – csakúgy, mint a földgáz esetében – annak csővezetékes szállítása.

A teljes cikket csak előfizetőink olvashatják, bejelentkezés után.

Ha van előfizetése, .
Még nem előfizetőnk? Válasszon előfizetési konstrukcióink közül!

Előfizetés

Hidrogén